Δευτέρα, 30 Ιανουαρίου, γιορτή των Γραμμάτων και το σχολείο μας παρευρέθηκε στον εκκλησιασμό που έλαβε χώρα στην εκκλησία της Αναλήψεως. Το μήνυμα της Ιεράς Συνόδου, αρχικά, άσκησε κριτική στη παιδαγωγική που επικεντρώνεται αποκλειστικά στο νου και παραμελεί τη ψυχή και το σώμα του ανθρώπου. Έπειτα, μίλησε για το έργο κάθε Ιεράρχη χωριστά και τοποθετήθηκε, στη συνέχεια, στο κατά πόσον το μήνυμα αγάπης του Μεγάλου βασιλείου, του επιστημονικού πνεύματος του Γρηγορίου του Θεολόγου και του φιλοσοφικού στοχασμού του  Ιωάννη του Χρυσόστομου είναι επίκαιρο για τη ζωή του σύγχρονου ανθρώπου. Τέλειωσε, μάλιστα, με την ουσιαστική ευχή η Παιδεία να επανεύρη το βαθύτερο νόημα της και το σχολείο να μεταβληθεί σε χώρο υπαρξιακής ολοκλήρωσης, πνευματικής καλλιέργειας και καλιτεχνικής δημιουργίας.

Image result for εκκλησια της αναληψεως μαγουλα