Η Τετάρτη, 8 του Φλεβάρη του 2017, ήταν σημαντική  γιατί με αφορμή την παράδοση της βαθμολογίας δόθηκε η ευκαιρία να συζητήσουν από κοντά εκπαιδευτικοί, μαθητές και γονείς. Στην αρχή, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου ο διευθυντής μίλησε για το είδος της συνεργασίας σχολείου-οικογένειας που προάγει την αυτόνομη και δημιουργική μάθηση των μαθητών. Έπειτα, έκανε μια σύντομη αποτίμηση της περσινής χρονιάς και παρέθεσε τους στόχους της φετινής. Με τη σειρά του κι ο πρόεδρος του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων προέβη στον απολογισμό της λειτουργίας του συλλόγου και τόνισε την αγαστή συνεργασία με τη διοίκηση του σχολείου. Μετά τη συγκέντρωση, οι γονείς συζήτησαν σε ατομικό επίπεδο με τους καθηγητές για την επίδοση και τη συμπεριφορά των παιδιών. Η γενική ικανοποίηση σχετικά με τη διαδικασία της αξιολόγησης δεν σημαίνει εφησυχασμό αλλά κίνητρο για περαιτέρω εξέλιξη της εξωτερικής και εσωτερικής κουλτούρας της σχολικής μας μονάδας.

Image result for βαθμοι τετραμηνου