Αυτήν τη στιγμή επισκέπτονται τον ιστότοπό μας 3 επισκέπτες και κανένα μέλος

Μια μέρα μετά τους βαθμούς του Α΄τετραμήνου και το σχολείο ξεκίνησε πρωί πρωί για τον Πειραιά . Στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας, οι μαθητές/-τριες της Α΄Λυκείου είχαν την ευκαιρία να ερευνήσουν τη σημασία και την εξέλιξη της πόλης στις διάφορες περιόδους, καθώς και τη σχέση της με την ιστορία της Αθήνας. Ο πολυσύνθετος ρόλος του Πειραιά ως πολεμικός ναύσταθμος και εμπορικό κέντρο, η καθημερινή ζωή και η προέλευση των κατοίκων του, η οικονομία και οι διάφορες μορφές έκφρασης της αρχαίας αττικής τέχνης έγιναν αντικείμενο της προσοχής των μαθητών που περιπλανήθηκαν στις δέκα αίθουσες και στους δύο ορόφους του Αρχαιολογικού Μουσείου.

Οι μαθητές της Β΄τάξης είχαν διαφορετικό προορισμό. Στο πλαίσιο του μαθήματος της ¨Εκφρασης-Έκθεσης, συμμετείχαν στο εξαιρετικό, βιωματικό, εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Δημοτικής Πινακοθήκης με θέμα τους «δρόμους επιβίωσης» των προσφύγων. Οι μαθητές συζήτησαν με την υπεύθυνη του προγράμματος για τη διαφορά των όρων πρόσφυγας και μεταναστής και συμμετείχαν στο παιχνίδι ρόλων σχετικά με τη ζωή των προσφύγων στη χώρα μας. Επιπρόσθετα, με στόχο την καλλιτεχνική ευαισθητοποίηση, οι μαθητές κι οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά έργα μεγάλων Ελλήνων ζωγράφων με θέμα τη θάλασσα, το λιμάνι και τα πλοία.

Image result for δημοτικη πιθνακοθηκη πειραια προσφυγικο

Τέλος, η Γ΄τάξη, στο πλαίσιο της Ιστορίας, επισκέφθηκε το Ναυτικό Μουσείο Ελλάδος στην Ακτή Θεμιστοκλέους. Ομοιώματα αρχαίων και βυζαντινών πλοίων, εμπορικών και πολεμικών πριν και κατά την περίοδο της ελληνικής επανάστασης, σπαθιά και όπλα που χρησιμοποιήθηκαν στις ναυμαχίες κέντρισαν το ενδιαφέρον των παιδιών. Επιπλέον, ομοιώματα όλων των σύγχρονων τύπων πλοίων που χρησιμοποιεί η ελληνική ναυσιπλοΐα αλλά και πλήθος πλοίων της παραδοσιακής ναυπήγησης τα βοήθησε να αντιληφθούν την εξέλιξη και τη σημασία της ελληνικής ναυτιλίας στην ανάπτυξη του τόπου.

Ο περίπατος έκλεισε με βόλτα στο Πασαλιμάνι λίγο πριν το δρόμο της επιστροφής.